info@sportscouncilkozhikode.com 0495 2722593

About

Find Out More About Us

Sports Council Calicut About us Image

The Kozhikode District Sports Council is a body, constituted to develop the sports infrastructure and promote talent in the field of sports in Kozhikode District. The Council is responsible for the coordination and supervision of sports events organised by the Kerala State Sports Council as well as National Level Sports events held in the district of Kozhikode.

Centralised Sports Hostels, School Sports Hostels, Swimming Pool for Children and Adults, Gymnastic Center, Open Gym, Indoor Stadium, Children's Sports Park, Sports Council Conference Hall, Indoor Stadium, Koyilandi Stadium and Day Boarding Centres are functioning under Kozhikode District Sports Council. It has also started Elite Training Centres for Athletics, Volleyball and Swimming.

Sports Council Presidents

Past & Present

2019

O RAJAGOPOAL

Present

2016

Sri. K.J MATHAI

2016 - 2019

2016

Dr. K KUNHALI

20-09-2016

2009

Sri. K.J MATHAI

2009 - 2016

2007

Dr. P.B SALIM

2007 - 2009

2006

Dr. JAYATHILAK

2006 - 2007

2006

Smt. RACHANA SHAH

29-09-2006

2004

Sri. T.O SOORAJ

14-06-2004

2002

Sri. BISWANATH SINHA

14-06-2002

2001

Dr. USHA TITUS

11-06-2001

1999

Sri. MANOJ JOSHI

03-07-1999

1997

Sri. U.K.S CHAUHAN

01-03-1997

1994

Sri. AMITHABKANTH

12-12-1994

1992

Sri. ANANDAKUMAR

07-09-1992

1992

Sri. L.C GOYAL

20-04-1992

1988

Sri. JAYANARAYAAN

31-03-1988

1986

Sri. NARAYANA KUMAR

30-06-1986

1986

Sri. PADMANABHAN NAIR

30-06-1986

1984

Sri. M.K RAVEENDRANATH

10-09-1984

1982

Sri. U JAYANARAYANAN

06-02-1982

1981

Sri. K.A BALAKRISHNAN

25-08-1981

Sports Council Secretaries

Past & Present

2018

S. SULAIMAN

01-12-2018 to Present.

2018

PREMAN THARAVATTATH

08-05-2018 to 01-12-2018

2018

KUMARI LATHA.S

08-05-2018 to 01-12-2018

2012

K.C MOHAMMED BASHEER

2012 to 2016

2011

C.A SURESH BABU

2011 to 2012

2009

P.P ANITHA

2009 to 2011

2007

K.J MATHAI

2007 to 2009

2003

K. RAMDAS

2003 to 2007

1997

M. HARRIS

1997 to 2007

1992

C.P SREEDHARAN

1992 to 1997

1992

K.J. MATHAI

13-07-1992

1989

M. SURENDRAN

31-07-1989

1977

T.P ANTONY

1977 to 1986

1975

N.V SUDAKARAN

1975 to 1977

1971

P.S SUKUMARAN

1971 to 1975

1968

T.K VENKITESWARAN

1968 to 1971

1958

P.C JAISON

1958 to 1968